Kategorie

Tipy a trendy

Vibrační čerpadla

Vibrační čerpadla 08.04. 2014

Předchůdce dnešních vibračních čerpadel byl pravděpodobně vynalezen pro potřebu americké armády jako malé, lehké a velice jednoduché čerpadlo. Největší slávy se toto čerpadlo dočkalo v Rusku, kde se pro jeho kompaktní rozměry vžilo označení Malyš, což v ruštině znamená malý chlapec. Pod tímto označením známe vibrační čerpadla dodnes, přestože byla původní konstrukce výrazně zdokonalena. Všechna vibrační čerpadla pracují na principu elektromagnetu tak, že statorová cívka přitahuje kotvu ve frekvenci napětí a ta uvádí v činnost pryžový píst. Čerpadla typu Malyš jsou vyhledávána zejména zahrádkáři a chalupáři pro zavlažování zahrádek ze sudů, jímek na dešťovou vodu ale i ze studní. Díky svým kompaktním rozměrům lze vibrační čerpadla použít pro čerpání vody z vrtů.
(Zobrazit celý článek)
Drenážní čerpadla

Drenážní čerpadla 08.04. 2014

Skupina drenážních čerpadel je zřejmě, co se týče množství produktů, nejrozsáhlejší na trhu. Vyrábějí se v mnoha podobách zejména z odolného plastu nebo nerezové oceli. Většinou jsou vybaveny plovákovým spínačem pro automatické ovládání čerpadla, jsou i taková, jež mají spínač integrovaný. U čerpadel s integrovaným spínačem, se nemůže stát, že by se čerpadlo při poklesu hladiny pod vypínací mez nezastavilo z důvodu zaseknutí plovákového spínače o stěnu nádrže nebo šachty, ve které je spuštěno. Dalším velkým rozdílem mezi drenážními čerpadly je umístění výtlaku na čerpadle. Výtlak může být boční nebo přímý. Přímý výtlak má tu výhodu, že nemůže dojít ke zničení kolene na výtlaku čerpadla a motor čerpadla je chlazen čerpanou vodou. Drenážní čerpadla jsou vhodná pro čerpání čisté a mírně zakalené vody bez obsahu abrazivních částic.
(Zobrazit celý článek)
Kalová čerpadla

Kalová čerpadla 08.04. 2014

Obecně lze říci, že kalové čerpadlo využijeme všude tam, kde je potřeba čerpat vodu s obsahem pevných částic nebo kalů. Kalová čerpadla můžeme rozdělit rozdělit podle náročnosti provozních podmínek na kalová čerpadla pro domácí potřebu a na profesionální kalová čerpadla. Kalová čerpadla pro domácí použití bývají vyrobena zejména z odolného plastu, popřípadě ta kvalitnější z nerezové oceli. Oběžná kola těchto kalových čerpadel bývají vyrobena většinou z odolného plastu. Profi kalová čerpadla bývají robustní litinové konstrukce, aby odolala provozu v nejnáročnějších podmínkách například na staveništích při odčerpávání vody ze zatopených výkopů, kde voda často obsahuje štěrk, či podobné hrubé částice abrazivního charakteru. Oběžná kola profesionálních kalových čerpadel bývají vyrobena rovněž z litiny.
(Zobrazit celý článek)
Vřetenová čerpadla

Vřetenová čerpadla 08.04. 2014

Jak již název napovídá, vřetenová čerpadla pracují na principu rotujícího vřetene, což je šroubovice poháněná dvoupólovým motorem. Tím je docíleno konstantního nasávacího tlaku i z velkých hloubek a vzhledem k malým průměrům těchto čerpadel jsou vřetenová čerpadla velice vhodná do úzkých hlubinných vrtů už od cca 80 mm. Materiál, z kterého je vyrobeno vřetenové čerpadlo, by měl být vzhledem k velkým tlakům, kterým musí čerpadlo čelit, velice odolný. To znamená, že kvalitní vřetenová čerpadla se vyrábějí z nerezové či uhlíkové oceli, vnitřní vedení bývá měděné. Vřetenová čerpadla se vyznačují vysokým tlakem i při velkém převýšení, lze je použít pro čerpání čisté a mírně zakalené vody do tlakových systémů, domácích vodáren, pro zavlažování zahrad a podobně.
(Zobrazit celý článek)


Loading...